کاربران
خبرنامه
Instagram 

عمارت شتر گلو

امتیاز دهید

شهر ماهان  
 
 
 
 

عمارت شتر گلو

 

 

 

ساختمان شترگلو که در مشرق شهر ماهان و در مسیر قنات وکیل آباد قرار گرفته یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی دوره قاجار است.
در گذشته برای اینکه امنیت باغ‌ها‌و خانه‌هایی که در مسیر آب قنات‌ها‌ و چشمه‌ها‌ قرار داشتند تامین شود، ورودی و خروجی آب را به گونه‌ای طراحی می‌کردند که هیچ موجود زنده ای نتواند وارد شود. برای این منظور در زیر دیوار خانه، کانالی به شکل زاویه منفرجه می‌ساختند تا آب از یک سمت با ارتفاع مناسبی پایین رفته و از سمت دیگر بنا به قاعده ظروف مرتبط بالا بیاید و از آنجا که شکل این کانال‌ها‌به گردن و گلوی شتر شباهت دارد به چنین سازه ای «شترگلو» می‌گفتند که در بیشتر موارد در سایه ذوق و خلاقیت معماران هنرمند ایرانی، حوض‌ها، آب نماها‌ و فواره‌های زیبایی نیز با استفاده از همین روش در خانه‌های حکام و اشراف گذشته احداث می‌شد تا در مجموعه درختان سرو و کاج و گل‌های چهار فصل و نیز درختان میوه، فضایی فرحبخش و پرطراوت پدید آید.

ویژگی‌های ساختمان شترگلو

در مرکز ساختمان شترگلو ماهان حوضخانه‌ای زیبا با سقف بلند و گنبدی شکل و مقرنس کاری شده، قرار دارد. در اطراف این حوضخانه علاوه بر اتاق‌ها‌و رواق‌هایی که با گچبری‌های زیبا تزئین یافته اند، دهلیزهایی تعبیه شده که جریان هوا را از دو بادگیر قرینه و زیبا، پس از عبور از خنکای آبی که به طور مداوم از یک فواره می‌جوشد و در حوض و پاشویه‌ها جریان می‌یابد به فضاهای پیرامونی که برای استراحت ساکنان خانه  در روزهای گرم تابستان پیش بینی شده  هدایت می‌کند که بی شک یکی از نبوغ آمیزترین جلوه‌های هنری و تمهیدات خلاق مهندسان و معماران ایرانی در مبارزه اندیشمندانه با گرمای تابستان حاشیه کویر را به نمایش می‌گذارد. هوای پاک و سالمی که بدون مصرف هرگونه سوخت و هزینه ای طراوت و شادابی کوهستان را تداعی می‌کند.
این ساختمان کم نظیر به جهت استفاده از آجرهای سفالی در پوشش سقف و شیب بندی مناسب و دقیق از آفت نفوذ آب باران در امان مانده و به رغم گذشت سالیان تا امروز استوار و پابرجا باقی مانده است.
در این بنا آثار ارزشمندی از جمله گچبری، مقرنس کاری، تارمی‌های آجری، سنگفرش فضاهای درونی حوضخانه، درب‌های چوبی زیبا با شیشه‌های مشبک و رنگی، ستون‌ها‌و سرستون‌های شکیل که با گچبری‌های هنرمندان تزئین یافته اند، وجود دارد. همچنین آجرکاری‌های زیبا در نمای بیرونی، نوع مصالح به کار رفته در مسیر آب و فضای مشجر اطراف ساختمان از جاذبه های این عمارت تاریخی هستند.

مشاهده آب و هوای فعلی جاذبه ها و دیدنی های کرمان 

 

اطلاعات مفید :

 

  تابستان خنک, زمستان سرد, 
  نیمه اول پائیز, بهار, تابستان, 
  مهمانسرا, اماکن اسکان عمومی, 
  جاذبه تاریخی, 

  

 

برای یافتن مسیر مناسب و فاصله تا عمارت شتر گلو مبداء خود را وارد کنید:

 
 

تجربیات و خاطرات خود را از عمارت شتر گلو با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه کاربران

 

تهیه بلیط برای سفر به جاذبه ها و دیدنی های کرمان 

 

                               
                                                                           
 

 

 پرطرفدارترین‌ها

  • یزد
  • اصفهان
  • شیراز
  • خبرنامه الکترونیک

    Copyright ©2015 Iran Touring Co. All Rights Reserved | استفاده از مطالب ایران تورینگ با ذکر منبع بلامانع است. | کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان مردم نهاد ایران تورینگ می‌باشد. Developed by Diba Group | Powerd by DCMS 3.2