کاربران
خبرنامه
Instagram

رفتینگ یعنی کلک سواری یا قایقرانی در رودخانه  

 

 

رفتینگ فعالیتی مهیج، ماجراجویانه، تفریحی و ورزشی است و در طبیعت انجام می شود. 

تصور کنید همراه با دوستان سوار بر قایقی پارویی با جریان آب رودخانه همسفر هستید.

از کنار دشت‌ها، ‌مزارع سرسبز و آبادی‌ها گذر کرده و روستاییان برایتان دست تکان می‌دهند. از میان کوه‌های سر به فلک کشیده و جنگل‌های انبوه می‌‌گذرید و حیواناتی را که در ساحل رودخانه آبتنی می‌کنند تماشا می‌کنید.

 

 

 

به سکوت طبیعت گوش فر داده و صدای جریان آب به شما آرامش بی‌وصفی می‌دهد. ناگهان صدای امواج خروشان را می‌شنوید که در فاصله‌ای نه چندان دور انتظار شما را می‌کشند. 

 

 

هیجان سراپای وجودتان را می‌گیرد و برای رویا رو شدن با امواج متلاطم آماده می‌شوید، جای خود را درقایق محکم می‌کنید، به آرامی‌ وارد امواج شده، ولی در یک چشم به‌هم زدن تکان‌های شدیدی به قایق وارد می‌شود، از همه طرف به رویتان آب ریخته می‌شود و برای لحظاتی نمی‌توانید دوستان خود و محیط اطراف را به‌طور واضح ببینید و صدای یکدیگر را به‌صورت منقطع می‌شنوید. لحظاتی شورانگیز را با تمام وجودتان حس می‌کنید.

جریان آب کم‌کم آرام شده و دوباره احساس آرامش خواهید کرد. ساحلی بکر و تمیز از دور نمایان می‌شود، توقف می‌کنید، قایق را به بیرون از آب کشیده، وسایل خود را از آن خارج کرده و چادرهای خود را روی ماسه‌های ساحلی برپا می‌کنید.

 

 

حال وقت آن رسیده که آتشی برپا کرده و با استفاده از آن غذایی لذیذ درست کرده و میل کنید. پس از صرف غذا در کنار یکدیگر خاطرات خود را مرور کرده و از هم‌صحبتی با سایر همسفران لذت می‌برید....

با صدای آرام‌بخش آب رودخانه به خوابی عمیق فرو می‌روید و صبح زودبا صدای آواز پرندگان از خواب برمی‌خیزید. پس از صرف صبحانه وسایل خود را جمع کرده و انرژی فراوان آماده به آب انداختن قایق و ادامه این سفر هیجان‌انگیز و رؤیایی می‌شوید....

آیا می‌دانید که تحقق رؤیای فوق بسیار ساده و امکان‌پذیر است؟ امروزه در دنیا شاخه‌ای از گردشگری به نام «رفتینگ» وجود دارد که این امکان را به شما می‌دهد سفرهایی ناب و دل‌انگیز را در رودخانه‌ها تجربه کنید.

رفتینگ یعنی کلک سواری یا قایقرانی در رودخانه که از سالیان دراز در دنیا و مخصوصا کشور عزیزمان رونق داشته است. کلک‌ها یا قایق‌های رفتینگ اولیه ساده‌ترین شکل حمل‌ونقل انسان در آب بوده‌اند و از آنها برای کوچ و جابه‌جایی، شکار و یا حمل بار استفاده می‌شده است. در زمان‌های قدیم برای ساختن کلک‌ها تنه و شاخه درختان و یا نی‌ها را به هم می‌بستند. کلک‌های امروزی از محفظه‌های لاستیکی بادی مجزا از هم تشکیل شده است (لاستیکی چند لایه، بسیار بادوام با قابلیت انعطاف زیاد). امروزه رفتینگ یا کلک‌‌سواری به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های تفریحی-ورزشی برای خانواده‌ها و جوان‌ها بدل گشته‌است.

آیا می‌دانید در ایران رودخانه‌های بسیاری دارای قابلیت رفتینگ هستند؟ بیشتر این رودخانه‌ها نظیر خراسان، بختیاری، ‌آب سیروان، ‌زاب، دز، زاینده‌رود، ‌کارون و... در منطقه زاگرس واقع شده‌اند.

البته رودخانه‌های دیگری در منطقه البرز و در نزدیکی تهران دارای این قابلیت هستند: شامل سفید رود، ‌کرج، جاجرود و... که در فصل پرآبی مناسب چنین فعالیتی هستند. سفرهای رفتینگ می‌توانند از چند کیلومتر تا چندصد کیلومتر اجرا شوند. در سفرهای بیش از یک‌روز می‌بایست تجهیزات و لوازم کمپینگ و آشپزی نیز در قایق حمل شود.

انواع قایق‌های مورد استفاده در رفتینگ طول قایق‌ها از 5/3 تا 6 متر و عرض آنها بین 8/1 تا 5/2 متر است. ظرفیت این نوع قایق‌ها بین 4 تا 12 نفر است. به قایقی که از آن برای حمل قایقرانان استفاده می‌شود قایق پاروزنی یا Paddle Raft و قایقی که تدارکات و بار را حمل می‌کند قایق تدارکات یا Cargo Raft گفته می‌شود.

انواع قایق‌های رفتینگ

1. قایق پاروزنی مخصوص سفرهای ماجراجویانه سنگین
2. قایق پاروزنی مخصوص مسابقات ورزشی 
3. قایق پاروزنی مخصوص رودخانه‌هایی با امواج آرام 
4. قایق‌های پاروزنی باریک مخصوص رودخانه‌های کم عرض و کم عمق

سایر قایق‌های مرتبط با رفتینگ

1. کایاک (Kayak):
قایقی یک نفره است که قایقران با استفاده از پارویی دو کفه‌ای آن را هدایت می‌کند. کایاک سواری در امواج خروشان رودخانه‌ها بسیار سخت بوده و نیاز به تمرین فراوان دارد. در سفرهای رفتینگ در عقب و جلوی قایق مسافران حرکت کرده به‌عنوان راهنما و جلودار و نیز امداد و نجات مسافرانی که در آب می‌افتند عمل می‌کند. 

2. کاتارفت (Cataraft):

این نوع قایق‌ها خود انواع مختلفی داشته و بیشتر برای حمل بار مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته نوعی از این قایق که کاتاماران (Catamaran) نام دارد توسط دو قایقران که در دوطرف قایق می‌نشینند هدایت می‌شوند.

3. کایاک‌های بادی و قایق‌های نجات (Inflatable Kayaks & Rescue Boats):
از این قایق‌ها معمولا برای امداد و نجات استفاده می‌شود و ظرفیت آنها بین یک تا 3 نفر است.

تجهیزات رفتینگ

تجهیزات انفرادی:
پارو، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، لباس مناسب قایقرانی،بادگیر، کیسه ضد‌آب، کیسه‌خواب (برای سفر‌های بیش از یک روز)

تجهیزات گروهی:

قایق، جعبه کمک‌های اولیه، طناب نجات،کیسه ضد‌آب، تلمبه ، چادر آشپز خانه و تدارکات ، چادر توالت، چادر سایه‌بان و ضد‌باران، چادر مسافران و کادر، تجهیزات کامل آشپزی و ظروف غذاخوری، مواد غذایی و پاروی اضافه.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن  22133963-021 تماس حاصل نمائید

 


پرطرفدارترین‌ها

  • یزد
  • اصفهان
  • شیراز
  • خبرنامه الکترونیک

    Copyright ©2015 Iran Touring Co. All Rights Reserved | استفاده از مطالب ایران تورینگ با ذکر منبع بلامانع است. | کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان مردم نهاد ایران تورینگ می‌باشد. Developed by Diba Group | Powerd by DCMS 3.2